top of page
שתלים דנטליים - איקון.png

שיקום פה, שיקום שיניים ושתלים

במשך השנים התמחתי בשיקום הפה ושיקום שיניים בשיטות שונות ומגוונות ותמיד הנחו אותי שני עקרונות: 

  1. בריאות המטופל.

  2. הפן האסתטי של תוצאת הטיפול.


מטופלים רבים מגיעים אלי לאחר שנים שסבלו מבעיה אסתטית בשיניים או בעיות תפקוד שונות. בהרבה מקרים בעיות אלה משפיעות על הדימוי העצמי ויוצרות מבוכה רבה. אותם אנשים לא מודעים לבעיות הרפואיות שעשויות להתעורר במידה ודוחים את שיקום הפה ואף פחות מודעים לאפשריות המדהימות שיש כיום לשקם את הפה, להשיב את החיוך וליצור מראה אסתטי והרמוני. חשוב להבין שחוסר בשיניים בפה יוצר עומס של שיניים קיימות, יכול לעוות אותן ליצור בעיות רבות במתהוות במשך השנים.
 

לפני שניכנס לפרטים חשוב לי להסביר לכם מהו שיקום פה
זהו תחום התמחות מעמיק ברפואת שיניים  הכולל שיחזור שיניים, תחילה בטיפולים פשוטים הכוללים לדוגמה סתימות, כתרים, הלבנת שיניים ועד לטיפולים מורכבים דוגמת השלמת חסר של הרבה שיניים, שתלים מורכבים, השתלות עצם, טיפול בבעיות סגר, בעיות תפקוד בלסת ועוד.

לפניכם דוגמה לטיפול מורכב שהצריך ממני חשיבה יצירתית של שיקום פה של אישה בת 76 אשר התעקשה על שיקום קבוע (ללא שיניים תותבות ניידות): 

שיקום שיניים בעבר היה מבוסס על הכנת שיניים תותבות ניידות

בעבר היה נהוג להציע למטופל להתאים שיניים תותבות במקום השיניים החסרות וכך לאפשר לו ללעוס להציג פה ללא שיניים חסרות. שיניים תותבות אמנם הותאמו באופן אישי למטופל על ידי לקיחת מידות, אך אילצו את המטופל להתרגל להוציא את התותבות בלילה, לצחצח אותן בנפרד ולהתרגל לחפץ זר בפה - מאוד לא נוח. בשנים האחרונות, עם התפתחות הטכנולוגיה ישנן שיטות רבות לשיקום שיניים קבוע מבוסס על שתלים.

להלן דוגמאות לפה עם שיניים חסרות שהושלם על ידי תותבת נשפלת:

Dental rehabilitation with lower flexibl

שיניים תובתות ניידות - מאוד לא נוח!

השתלת שיניים - שיקום קבוע

שיקום קבוע על גבי שתלים מחייב אותי ואת צוות המרפאה להכיר את מצבו הבריאותי של המטופל ולהתאים לו תוכנית טיפול אישית לצורך שיקום הפה. יש מקרים בהם התהליך מאוד מהיר ומסתיים אפילו לאחר טיפול אחד, אך במרבית המקרים השיקום נמשך ממספר שבועות עד מספר חודשים. 

שתל דנטלי הוא תחליף מלאכותי לשורש שן שנעקרה ותפקידו למלא חסר של שן או כמה שיניים חסרות.

מאוד מרשים לראות כיצד שתלים דנטלים מאפשרים לשקם פה עם מעט שיניים גם לאנשים מבוגרים מאוד או פה שיש בו צורך בהשתלות בודדות. שתלים מחייבים נוכחות של עצם שעל גביה יוברג השתל, במקרים בהם חסרה עצם מכל מיני סיבות, אני משתיל עצם שמתאחה עם רקמת הלסת ומאפשרת לאחר מספר חודשים להניח עליה שתלים דנטליים.

שתלים מתפקדים למשך שנים רבות ומאפשרים טיפול חוזר במידה ונוצרת בעיה. זהו טיפול מורכב המצריך ידע נרחב, ניסיון רב.

להלן דוגמה לשתל דנטלי קבוע בין שתי שיניים בריאות:

This model shows that teeth have been ca

שתל דנטלי קבוע

שיקום שיניים באמצעות כתר או גשר

לאחר הטמעת שתלים בפה המטופל אנו יוצרים שן מלאכותית באמצעות כתר - זהו שיקום קבוע המולבש על שתל.
גשר הינו תותבת קבועה המשלימה חוסר בשן אחת או כמה שיניים. הגשר נתמך בשני צידיו בשיניים קיימות. הכנת השיניים הקבועות מבוצעת לאחר סריקה אופטית הכי מתקדמת שיש כיום בשוק ורכשנו לאחרונה במרפאתנו. הסריקה מאפשרת למעבדת השיניים להכין שיניים מחרסינה בצורה הכי מדוייקת, תוך זמן קצר מאוד. שיניים אלה יורכבו על גבי השתלים.

תהליך השיקום מבוצע בשילוב רצון המטופל לבחירת צבע השן ומשתנים נוספים. חשוב לי להסביר כל שלב כדי שהמטופל יקבל החלטה מושכלת ויהיה שותף בתהליך.

כתרים עשויים בבסיס ממתכת ועליו יוצרים את הכתר - סוגל של מתכת לבנה - זרקוניה - עליה יוצרים חרסינה.

להלן אנימציה של תהליך השתלת שן.

Anchor 1
bottom of page